Kadınlar ve erkekler saçlarının beyazlaması neticesinde yaşlandıkları hissederler. Saç beyazlaması kimi insanlarda yaşın gerektirdiği bir durum olurken kimi zamanda saç beyazlamasının genetik bazı hastalıklardan kaynaklandığı söylemek mümkündür. Bu sebeple birçok insanın saç beyazlaması ile ilgili doğru bildiği birçok yanlış, yanlış bildiği birçok doğru vardır.

saç bakımı

Saç Boyaması Saçın Beyazlatmaz

Saç beyazlaması gerek erkeklerde gerekse de kadınlarda 30 yaş’tan sonra beyazlamaya başlar.  İnsanlarda oluşan ve doğru bildikleri yanlışlardan bir tanesi de beyaz bir saç telini kopardıktan sonra iki tane çıktığı düşüncesidir. Saç telinini koparılması neticesinde kesin olarak yerine iki tane beyaz saç teli çıkmaz, ancak koparılan beyaz saç telinin yerine yine çıkacak saç teli beyazdır.

saç beyazlaması

Saç beyazlaması ile ilgili bilinen doğrulardan birisi güneş ışınlarının zararlı etkileri ve sigaradan çıkan kimyasallar saçın beyazlanmasında kısman etkili olmuştur. İnsanların saç beyazlaması ile ilgili doğru bildiği yanlışlardan bir tanesi de saçların sık boyanması neticesinde saçın beyazladığıdır. Saçın sıklıkla boyanması saç beyazlamasına neden değildir. Bu durum yanlış saç boyaması neticesinde oluşan yanmadan kaynaklanır.