Kadınların en düşkün olduğu konulardan biri olan saç boyama, saçın sağlığı ve görünümü açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dolayısıyla yalnızca saçın iyi bir şekilde boyanması ve güzel görünmesi yetersizdir. Aynı zamanda, boya öncesi ve sonrasında da bazı noktalara özen gösterilmesi gerekir. Aksi durumda boyanın kalıcılığı etkisini yitirirken, saçların yapısı ve sağlığı da bozulabilir.

saç boyama hakkında

Saç Boyama İşlemiyle İlgili Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlar boyanmadan önce kirli olmalı diye bir inanış olsa da aslında saçın temiz olup olmadığı bu noktada önemli değildir. Yalnızca boya öncesi saçta jöle ve sprey gibi ürünlerin olmamasına dikkat edilmelidir.

Bazı kalitesiz kimyasal olanlar hariç, saç boyama işleminde kullanılan malzemeler saçın dökülmesine sebep olmaz. Fakat yine de kuaförün güvenilirliğinden ve kullanılan malzemelerin kalitesinden emin olunmalıdır.

saç bakımı

Bazı kuaförler, kaş ve kirpikleri aynı kimyasal boya ile boyasa da bu tür malzemeler kaşların yapısına kalıcı hasarlar verebilir. Dolayısıyla yalnızca kaş için üretilen boyaların kullanılması gerekir.

Bazı kişiler saç renginin daha belirgin olması için, oksidasyon kremini olması gerekenden fazla kullanmayı tercih edebilirler. Fakat bu yaklaşım saçların dökülmesine, yıpranmasına hatta kalıcı olarak hasar görmesine sebep olabilir.