Saçlara doğru bakımı uygulamadan önce saç tipini belirlemek gerekir. Saç kuru yapıdaysa nemlendirecek şekilde, yağlıysa yağından arındıracak şekilde bakım uygulanmalı.

Saç uzatılmak isteniyorsa ilk önce kırıklardan arındırılmalıdır. Saç uçlarındaki kırıklar saçın uzamasını engeller ve cansız, mat bir görünüme neden olurlar. Kırıklardan arınmış bir saç çok daha kolay uzar.

sağlıklı saçlar

İçeriğinde aşırı kimyasal madde bulunduran şampuanlardan da kaçınmak gerekir. Bunun yerine organik şampuanların kullanımı saç sağlığı açısından çok daha faydalıdır.

Çok fazla fön çekmek, maşa yapmak, düzleştirmek saçı kısa bir sürede yıpratır. Bu işlemleri olabildiğince az yapmakta fayda vardır.

Ayrıca sık sık boyama da saça ciddi zararlar verir ve uzamasına engel olur.

 

Doğru Besinleri Tüketmek Saçların Uzamasında En Büyük Yardımcı

 Saçın beslenmesinde önemli bazı vitamin ve mineraller vardır. Bunların düzenli tüketimi saçı doğrudan etkiler. Özellikle protein çok büyük önem taşır. Yumurta, et, tavuk gibi proteince zengin besinler sıkça tüketilmelidir. E vitamini saça doğrudan etki eden bir faktördür. İçeriğinde bolca E vitamini bulunan tahıl ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi düzenli olduğunda saçta gözle görünür bir canlılık ve uzama gözlenecektir.

bakımlı saçlar

Günlük meyve ve sebze tüketilmelidir.Saça faydalı olan bu besinlerin yanı sıra bir de zararlı olan besinler vardır.Alkol, sigara gibi bağımlılık yapma ihtimali yüksek olan maddelerin tüketimi nasıl vücut sağlığı açısından tehlikeli ve zararlıysa saç sağlığı açısından da zararlıdır. Bu maddeleri tüketen bireyde saçlar zayıflaşır ve uzaması zor bir hale gelir.